Skip to main content
DA / EN
Nyhedsbrev

KU vil have studiegrupper på førsteåret efter NAT-model

I en artikel i tidsskriftet MONA (Matematik- og Naturfagsdidaktik) i december 2015 beskriver ph.d.-studerende Nadia Dyrberg, professor MSO Claus Michelsen og specialkonsulent Camilla Kromann studiegruppekonceptet på NATs første studieår. I det nyeste nummer af MONA fra januar 2016 er der flere kommentarer til deres artikel.

Af Trine Søndergaard, , 04-04-2016

En af kommentaterne kommer fra fra retoriker og pædagogisk konsulent Julie Marie Isager fra Københavns Universitet, der gerne så studiegrupper som på NAT indført på samfundsvidenskab på KU. At artiklen får positiv respons glæder selvfølgelig forfatterne.

– Vi møder gennemgående stor interesse, når vi er ude og fortælle om studiegrupperne på NAT. Både omkring de overordnede linjer i konceptet, men også hvad angår detaljer i den praktiske gennemførelse. Mange giver udtryk for, at de har forsøgt noget lignende, men uden den store succes. Når vi er lykkedes så godt med NAT-konceptet, er det uden tvivl, fordi vi har lagt stor vægt på, at alle formelle og administrative rammer er gennemarbejdede og på plads, så de studerende kan koncentrere sig om det indholdsmæssige – studiet og fagligheden, lyder det samstemmende fra Nadia Dyrberg og Camilla Kromann.

Topfoto: Colourbox

Redaktionen afsluttet: 04.04.2016