Skip to main content
DA / EN
Nyhedsbrev

Strategiske til- og fravalg

SDU’s bestyrelse har i mandags besluttet, hvordan budgettet for de kommende tre år skal udmøntes. I alt skal SDU fra og med 2019 finde 149 mio. kroner årligt i form af besparelser. Heraf skal Naturvidenskab bidrage med besparelser svarende til 16,4 mio. kr.

Af Trine Søndergaard, , 06-04-2016

Som det ser ud lige nu, forventer vi, at Det Naturvidenskabelige Fakultet skal reducere medarbejderstaben med 22 årsværk. Ud af disse vil en del ske ved naturlig afgang eller frivillige fratrædelser, eller ved at vi ikke genbesætter alle ledige stillinger. Men det vil desværre også blive nødvendigt med afskedigelser. 

Vi kan på nuværende tidspunkt ikke sige, hvordan fordelingen bliver mellem afskedigelser, frivillige fratrædelser og naturlig afgang. 

Vi skærer både videnskabelige og teknisk/administrative stillinger væk. Det forventes, at fordelingen bliver 13 videnskabelige stillinger og 9 teknisk/administrative stillinger.

Selv om mange sikkert ønsker at vide, hvilke stillinger, det drejer sig om, er vi nødt til at appellere til jeres tålmodighed. De berørte medarbejdere har krav på at blive orienteret først, og hensynet til dem kommer i første række. Vi arbejder sammen med Fakultetets Samarbejdsudvalg og Hovedsamarbejdsudvalget (HSU) om udmøntningen af besparelserne ud fra et ønske om at orientere alle de berørte medarbejdere inden udgangen af april måned. 

Så snart det er sket, vil alle blive orienteret om, hvad der bliver lukket eller reduceret. 

For at opnå de krævede besparelser har vi anvendt to hovedgreb: rationalisering af vores uddannelsesaktiviteter og lukning/reduktion af fagområder med lav studentertiltrækning. 

Ingen uddannelser lukkes 

Det Naturvidenskabelige Fakultet vil, i modsætning til andre fakulteter på SDU, ikke lukke uddannelser. 

– Jeg har siden begyndelsen gjort det klart, at jeg ikke ønskede at lukke uddannelser. Efterspørgslen efter naturvidenskabelige kandidater er stigende snarere end faldende. Selv om nogle af vores uddannelser er små - og derfor mindre rentable end de store uddannelser - er det også blandt de små uddannelser, at vi finder den allerstørste efterspørgsel efter kandidater; det gælder uddannelser som f.eks. fysik og matematik, understreger dekan Martin Zachariasen.

Til gengæld vil der ske en optimering af vores uddannelsesaktiviteter i den kommende tid. En proces, som allerede er igangsat, og som forventes at løbe de kommende tre år.

– Rationaliseringen har til formål at reducere udgifterne for hver studerende, som vi uddanner - med fokus på, at kvaliteten af uddannelserne fastholdes. Dette gøres blandt andet ved at differentiere og optimere vores omkostningstunge laboratorieundervisning, ved øget brug af digital læring, ved øget brug af fuldtidsundervisere og ved at reducere ressourceforbruget til eksamensafholdelse, uddyber dekanen.

Enkelte forskningsområder nedlægges

Vi nedlægger enkelte forskningsområder på Naturvidenskab. Kriterierne er her kvalitet og relevans: Forskningsmiljøerne skal bl.a. have en god videnskabelig produktion, en god studentertiltrækning, kunne tiltrække eksterne midler og have væsentlig kontakt til omverdenen.

Nedlæggelse eller reduktion af et antal fagområder vil også betyde, at specialiserede kurser og vejledning inden for disse fagområder bortfalder. 

– Udvælgelsen har blandt andet taget udgangspunkt i fagområdernes studentertiltrækning, herunder bidrag til vejledning af bachelorprojekter, specialeprojekter og ph.d.-projekter, fortæller dekanen.

Besparelser bunder i politiske beslutninger

Fakultetets besparelser er dels en følge af de besparelser på 8 procent, som regeringen i finansloven har pålagt landets uddannelsesinstitutioner i årene 2016-2019, og de er dels en følge af den såkaldte dimensionering af uddannelserne, der har skåret mange studiepladser væk.

På Naturvidenskab er Biologi, Biokemi og molekylær biologi samt Biomedicin dimensioneret. Herudover kommer en reduktion af bevillingerne til de statslige forskningsfonde, som indirekte vil få betydning for Naturvidenskabs økonomi.

Fortsat plads til strategiske tilvalg

Naturvidenskab vil have, at der stadig skal være råderum til udvikling, således at vi kan øge kvaliteten og relevansen af vores forskning og uddannelser og om muligt genere nye indtægter. Til seminarerne i januar 2016 fremkom mange forslag til tilvalg, og vi arbejder strategisk videre med, hvordan de kan hjælpe med at øge vores indtægter og styrke forskning og uddannelse, på trods af besparelsesdagsordenen.

– SDU’s bestyrelse besluttede også i mandags at øge SDU’s fælles strategiske pulje med 30 mio. kr., så den når op på 50 millioner kroner i 2019. Det vil stadig give os mulighed for at foretage strategiske tilvalg på Naturvidenskab. Forventningen er, at de første udmøntninger fra den nye pulje vil finde sted inden sommerferien, fortsætter dekanen.

Tak for jeres input

De strategiske fravalg er fremkommet i forlængelse af institutternes arbejde med deres faglige udviklingsplaner, to seminarer med udvalgte medarbejdere i januar 2016 og et arbejde foretaget af fakultetets ledelsesgruppe i de seneste måneder.

Undervejs i dette arbejde har vi fået mange relevante input fra fagmiljøerne, og takket være jeres input kan vi nu leve op til vores målsætning om at foretage klare til- og fravalg.

– Hele vejen igennem har alle medarbejdere bidraget konstruktivt til processen på Naturvidenskab, og det sætter vi i fakultetets ledelsesgruppe stor pris på. Vi er overbeviste om, at de fravalg, som i sidste ende er besluttet for fakultetet, er de rigtige, slutter dekanen.

Der vil i eftermiddag være orienteringsmøder på institutter og i fakultetssekretariatet, hvor institutleder og dekan deltager.

Redaktionen afsluttet: 06.04.2016