Skip to main content
DA / EN

Ny TV2-dramaserie filmet på SDU

I foråret 2024 blev Syddansk Universitet kontaktet af UMA Film, som gerne ville lave optagelser til den ny TV2-dramaserie ’Danefæ’ med bl.a. Lena Maria Christensen og Anders W. Berthelsen på rollelisten.

Dele af TV2's seneste serie Danefæ er optaget på SDU i Odense. Universitetet sagde ja til henvendelsen fra UMA Film, og hen over nogle hektiske dage i september filmede tv-holdet udvalgte scener i laboratorier på FKF og BMB samt på Knoldene og Vangene. Både til forberedelserne og på selve optagedagene bidrog flere medarbejdere fra det Naturvidenskabelige Fakultet og Fællesadministrationen med praktisk hjælp og faglig sparring.

Det færdige resultat kan nu ses på TV2 hver søndag kl. 20, hvor Danefæ ruller over skærmen.

Her møder man det arkæologiske power-couple Ester (Lene Maria Christensen) og Michael Toksvig (Anders W. Berthelsen). De krydser klinger i en fortælling, der både rummer hverdagsdrama, mordgåder og en sensationel arkæologisk opdagelse, der potentielt kan ændre danmarkshistorien.

Foto: Allan Haurballe Madsen


Redaktionen afsluttet: 24.06.2025