Vigtige valgdokumenter, som giver dig det fulde valgoverblik:
- Stemmeoptællingsrapport (valgresultat) (PDF)
- Oversigt over kampvalg, fredsvalg og valgs bortfald (PDF)
- Se alle de opstillede lister til universitetsvalget 2020 (PDF)
Resultat for valg af styrende organer samt kampvalg finder du nedenfor:
Valgresultat 2020 ansatte
Universitetsrådet for Syddansk Universitet
- Simon Kleischmidt Salling
- Michelle Pedersen
- Tina Ellehuus Larsen
* afgjort ved fredsvalg
Akademisk Råd Fælles TAP liste
- Marianne Pia Due, 37 stemmer
- Sanne Lindgaard Hedemann, 21 stemmer
- Heidi Grøn Jensen, 15 stemmer
- Tina Ellehuus Larsen, 4 stemmer ( 1. suppleant)
Akademisk Råd_BMB_VIP
- Nils joakim K. Færgeman, 18 stemmer (valgt)
Akademisk Råd for Naturvidenskab
- Ronnie N. Glud, 19 stemmer (valgt)
- Bo Thamdrup, 2 stemmer (1. suppleant)
Institut for Fysik, Kemi og Farmaci
- Jan Oskar Jeppesen, 16 stemmer (valgt)
- Astrid Eichhorn, 10 stemmer (valgt)
- Stefan Vogel, 3 stemmer (1. suppleant)
IMADA listen
- Rolf Fagerberg, 7 stemmer (valgt)
- Ralf Zimmermann, 1 stemme (1. suppleant)
Oliver Baumann (IMM)
- Oliver Baumann, 25 stemmer (valgt)
Mette Præst Knudsen - IMM Akademisk Råd
- Mette Præst Knudsen, 18 stemmer (valgt)
Fællesliste (IVØ, SEBE, JUR, STAT, IER)
- Niels Christian Petersen, 41 stemmer (valgt)
- Kim Klyver, 29 stemmer (valgt)
- Kristina Maria Siig, 18 stemmer (valgt)
- Egon Bjørnshave Noe, 10 stemmer (1. suppleant)
- Peter Starke, 8 stemmer (2. suppleant)
Liste til institutråd for Merete Møller
- Merete Møller, 8 stemmer (valgt)
Myburgh
- Corrie Myburgh, 7 stemmer (valgt)
Joachim Nielsen
- Joachim Nielsen, 8 stemmer (valgt)
Elbæk-listen
- Lars Elbæk Sørensen, 10 stemmer (valgt)
Evald Bundgård Iversen
- Evald Bundgård Iversen, 9 stemmer (valgt)
Studienævnrepræsentation i institutråd
- Annemari Svendsen, 7 stemmer
IKV-TAP
- Anne Høgedal, 7 stemmer
- Kurt Olesen, 3 stemmer
- Bettina Ross, 2 stemmer
- Maria B. R. Davidsen, 1 stemme (1. suppleant)
Anders, Jakob, James, Kristian, Marco, Stefan
- Kristian Debrabant, 5 stemmer (valgt)
- Marco Peressotti, 3 stemmer (valgt)
- Jakob Lykke Andersen, 2 stemmer (valgt)
- James Gabe, 2 stemmer (valgt)
- Anders Yeo, 1 stemme (valgt)
- Stefan Jänicke, 0 stemmer (1. suppleant)
PsykoListeX
- Christian Gerlach, 5 stemmer
- Lotte Huniche, 4 stemmer
- Martin Mau, 3 stemmer
- Kaya Roessler, 1 stemme
- Mette Elmose Andersen, 1 stemme
- Ulrich Kirk, 0 stemmer (1. suppelant)
VIP-liste til institutråd for IVØ
- Seetha Menon, 15 stemmer
- Kenneth Schultz, 10 stemmer
- Karol Jan Borowiecki, 7 stemmer
- Niels Christian Petersen, 6 stemmer
- Rafael Treibich, 4 stemmer
- Jørgen T. Lauridsen, 3 stemmer (1. suppleant)
- Nils Karl Sørensen, 3 stemmer (2. suppleant)
- Peter Sudhölter, 1 stemme (3. suppleant)
* Der blev foranstaltet lodtræning om pladsen som 1. suppleant mellem Jørgen T. Lauridsen og Nils Karl Sørensen. Pladsen tilfaldt Jørgen T. Lauridsen.