Jul med din kollega
Jul med din kollega: Nana Olejank Hansen
Mød Nana Olejank Hansen, Kommunikationsmedarbejder ved Institut for Regional Sundhedsforskning og Klinisk Institut.
Kan man se på dit kontor, at det snart er jul?
Det kan man fra mandag den 2. Der har vi nemlig planlagt at julepynte kontoret. Vi skal blandt andet have nisselandskab og julesok.
Er der nogen eller noget, der løfter dit julehumør, mens du er på arbejde?
Jeg har hørt, at der er julesang for Fakultetssekretariatet kl. 10 mandage og onsdage i december. Det har jeg planer om at crashe.
Ellers giver mine søde kontormakkere mig masser af god energi, som virkelig løfter julehumøret.
Hvordan skal du holde jul i år?
Vi holder hjemme hos os selv i Odense. Vi bliver min kæreste og mig, vores datter, farmor, farfar, mormor, morfar og moster Sara. Min datter, Amanda, er fire år, så det bliver helt på hendes præmisser.
Amanda får sine julegaver fra os allerede fra morgenstunden, og så kommer de andre over middag, hvor hun igen får gaver, og vi danser om juletræ.
Har du eller nogen du kender nogle særlige juletraditioner?
Vi har tidligere fået en måske lidt anderledes menu juleaften, nemlig oksekødssuppe med kød- og melboller til forret, og derefter oksesteg med peberrodssovs. Det er en sydlangelandsk tradition, og det har min mor og far taget med hjemme fra min farmor og farfar. Min mor har ellers været vant til noget mere traditionelt julemad, men hun lurede ret hurtigt fidusen i, at det hele kan tilberedes på forhånd.
Vi havde i mange år en tradition hjemme ved mine forældre med at spille Wendy-hestespil, når vi havde pakket gaver op. Det startede, da min lillesøster fik spillet i gave, og jeg tror, vi har spillet det helt til både min søster og jeg var midt i tyverne.
Hvad spiser I juleaften?
Min kæreste og jeg holdt vores første jul sammen i 2019. Der fik vi suppe og oksesteg, fordi han ”var helt ligeglad med, hvad der bliver spist til jul”.
Da gæsterne gik hjem om aftenen, sagde han: ”Næste år laver jeg altså maden”, så helt ligeglad var han vist ikke. Siden da har vi fået and, flæskesteg, medister, rødkål, brune og hvide kartofler, sovs osv.
Har du en god juleopskrift, du gerne vil dele med os?
Jeg får mine forældre til at bage for mig. Det er virkelig tidsbesparende.
Ellers kan jeg varmt anbefale sådan nogle ”pølser” med småkagedej fra Rema1000. Sørg for, at de er godt kolde, når de skal skæres ud.
Hvad er din yndlingsjulefilm eller -sang?
Jeg elsker ”Dejlig er jorden”, fordi jeg virkelig synes, den har sådan et smukt og positivt budskab.
Jeg skal nå at se: Alene hjemme 1 & 2, Love Actually og The Holiday, inden det bliver jul.