Skip to main content
IRS - Medarbejderportal

Institut for Regional Sundhedsforskning

Casebaserede interviews - bedømmelse af kvote 2 ansøgere ved den regionale lægeuddannelse

Vil du være med til at udvælge cirka 30 kommende studerende og fremtidens kollegaer i Sydjylland? Til efteråret 2026 åbner den nye bacheloruddannelse i medicin ved den Regionale Lægeuddannelse. Halvdelen af pladserne går til studerende, som vi er med til at udvælge gennem Casebaserede Interviews (CBI).

Kære ph.d.-studerende, kliniske lektorer og kliniske professorer ved IRS

Til efteråret 2026 åbner den nye bacheloruddannelse i medicin ved den Regionale Lægeuddannelse.  Der skal optages 63 studerende, som dermed bliver en stor del af vores kommende lægestuderende og senere lægekollegaer i det Sydjyske område. Halvdelen af pladserne går til studerende, som vi er med til at udvælge gennem Casebaserede Interviews  (CBI).

Vi skal bruge ti kliniske lektorer/professorer og ti ph.d.-studerende. Man skal have en sundhedsfaglig baggrund.

Vil du være med til at udvælge cirka 30 kommende studerende og fremtidens kollegaer i Sydjylland?

Vi afholder interviews med godt 100 ansøgere tirsdag den 16. juni 2026 kl. 8-16 på Esbjerg Sygehus, for at finde frem til de mest motiverede 30 som kommer ind på uddannelsen.

Hvordan foregår det?

Vi laver cirka otte hold af en lektor/professor og en ph.d.-studerende, som afholder et cirka 20 minutter langt interview, hvorefter ansøgeren tildeles et antal point baseret på forskellige dele af interviewet.

Herefter tilbydes de 30 studerende med højest point pladsen.

I alt kommer man til at lave cirka 13 interviews i løbet af dagen.

Har du tid, lyst og mulighed for at deltage?

Send en mail til viceinstitutleder Christian Backer Mogensen - cbm1@rsyd.dk - senest den 15. marts 2026.

Redaktionen afsluttet: 04.03.2026