Skip to main content

Forskningsanalyse

Benchmark rapport på forskningsrelaterede indtægter er opdateret

SDU har en stigning i indtægter fra eksterne midler per forskningsVIP.

Af SDU Analytics, 22-10-2025

SDU Analytics har opdateret webrapporten, der sammenligner SDU og de øvrige danske universiteter på forskellige indtægtstyper på forskningsområdet. Analysen er baseret på data fra Danske Universiteter og sammenligner indtægter per forskningsVIP på forskning (basistilskud), eksterne midler samt forskningsbaseret myndighedsbetjening.
I forhold til eksterne midler, da faldt SDU’s indtægter fra eksterne midler opgjort per forskningsVIP i 2021 pga. databrud forårsaget af en ny opgørelsesmetode af forskningsVIP målt i årsværk (overgang til fælleskontoplan). Til gengæld har SDU i både 2023 og 2024 haft en stigning i indtægter fra eksterne midler opgjort per forskningsVIP, hvilket kan iagttages på nedenstående visualisering.

Figur 1: Indtægter fra eksterne midler i 1000 kr. pr. forskningsVIP

 

Forklaringen på, at SDU generelt ligger lavere i indtægter fra eksterne midler per forskningsVIP end sektoren, skyldes også, at SDU har haft en større stigning i forskningsVIP end sektoren siden 2021, hvilket påvirker indtægter per forskningsVIP negativt.

Figur 2: Udvikling i forskningsVIP i indekstal.

 

Til gengæld har SDUs indtægter i faktiske værdier kun en lille årlig vækst, hvorimod indtægterne generelt er stigende på KU og AU.

Figur 3: Indtægter fra eksterne midler i mio. kr.

 

 

SDUs forskningsrelaterede indtægter sammenlignet med sektoren

Kvaser Analytics

SDU’s Analyseportal

Kvaser Analytics

Redaktionen afsluttet: 22.10.2025