Skip to main content
Forskningsanalyse

 Bredere perspektiv på ERC Grants

Webrapporten for ERC Grants viser nu et nyt og bredere perspektiv på fordelingen af de prestigefyldte bevillinger.

Af SDU Analytics, 16-01-2026

SDU Analytics har opdateret analysen ERC Grants med data om bevillingsmodtagere af de prestigefyldte ERC Grants fra danske institutioner til også at indeholde data for de øvrige bevillingsmodtagere. Derudover har analysen et særligt fokus på fordelingen af bevillinger til lande, der er medlemmer af henholdsvis EPICUR og EU.

I webrapporten kan der blandt andet ses data for den seneste bevillingsrunde, for alle ERC-bevillinger i hhv. Horizon2020, Horizon Europe og FP7, samt data på udviklingen over tid siden 2007.  

Kort over Europa, hvor EU-landene er farvet i grønne nuancer efter antal ERC Grants siden 2007 – mørkest i Tyskland, Frankrig og Storbritannien, lysere i de øvrige lande, og grå lande uden data.

Redaktionen afsluttet: 16.01.2026