Skip to main content
SDUnet - Syddansk Universitets medarbejderportal

M365 & Automatisering

Databeskyttelse og informationssikkerhed i Power Platform

E-læringskursus i databeskyttelse og informationssikkerhed

Du skal gennemføre e-læringskurset i databeskyttelse og informationssikkerhed i Power Platformen, før du kan sætte dine Power-løsninger i drift. Dette er for at sikre, at du som Citizen Developer tager gode og informerede beslutninger om de data, du behandler.

Typer af oplysninger

I Power Platform kan du bruge de data, du har adgang til – så længe der er en connector. Det betyder, at der er høje krav til sikkerheden – og denne opgave tilfalder dig som Citizen Developer.

Vær derfor opmærksom på, hvilke oplysninger du lægger ind, og hvem der får adgang. Du skal kende forskel på datatyper som almindelige, fortrolige og følsomme oplysninger – for de skal håndteres forskelligt. 

Informationssikkerhed i Personal Productivity-miljøet

Når du som Citizen Developer udvikler apps/flows til eget privat brug, er der færre overvejelser mht. informationssikkerhed, du skal gøre dig, sammenlignet med, hvis du skal dele din app/flow igennem den virtuelle tjekliste. 

Du skal sikre dig, at du har tilladelse til at benytte de data, som du bruger i dine applikationer, og bruge din sunde fornuft mht. at sende data med i fx mails.

Hvis du gerne vil dele et flow eller en app med en kollega fra Personal Productivity, er der kun én rigtig måde at gøre det på. Det er ved at downloade applikationen som en .zip-fil og sende denne fil til din kollega. På den måde er du sikker på, at din kollega ikke kan se de data, du har adgang til at se, men stadig kan benytte appen/flowet med de adgange, deres konto giver dem.

Informationssikkerhed ved deling af apps/flows

Hvis du gerne vil dele din app/flow på tværs af SDU, fx en app, hvor brugere skal indtaste og benytte dataene efterfølgende, eller et flow, der kører på mange brugere og skal benyttes i flere sammenhænge, skal appen/flowet igennem den virtuelle tjekliste. Når din app/flow bliver godkendt til brug på SDU, vil den blive rykket over i et andet miljø end Personal Productivity, hvilket tillader andre brugere at tilgå/benytte applikationen.

Du skal som Citizen Developer være bevidst om, hvilke data du deler med andre via dine apps/flows. Du deler med udgangspunkt i dine egne rettigheder – med andre ord kan en modtager se det samme som du kan i et datasæt, du putter ind i Power Platformen. Det gælder også, hvis du deler applikationen igennem den virtuelle tjekliste. Du har som Citizen Developer ansvaret for at oplyse korrekte informationer i den virtuelle tjekliste.

Brug af Power BI

Hvis du laver fremstillinger af dine data i Power BI, skal du sikre dig, at du ikke deler mere data end nødvendigt. Det er især relevant ift. Power BI, da der her er mulighed for at “grave ned i data”, hvilket kan resultere i, at underliggende data kan ses af uvedkommende.

Det er muligt at anvende row-level security for at granulere brugeradgangen. Vi anbefaler Citizen Developers at benytte row-level security, hvis muligt.

 

Tag e-læringskursus

E-læringskursus for Citizen Developer.

Har du spørgsmål?

Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har brug for hjælp, spørgsmål eller sparring om Power Platform.

Skriv til power@sdu.dk