Skip to main content

Referat af mødet 5. februar 2025 (erstatning for November 2024)

Referat af mødet den 5. februar 2025, kl. 13.00-15.00 på Teams (Erstatning for november 2024 mødet)

Ad 1) Status på studenterrepræsentation på det enkelte hovedområde

 

SAMF og TEK har fundet studerende til arbejdsgruppen.

SUND - De er i gang men har ikke fundet en studerende endnu.

NAT - Søren Sten Hansen, ny i gruppen, onboardes på at få fundet en studerende

HUM - Uklar formulering med kan versus skal have studerende i arbejdsgruppen

 

SDUK betaler de studerende for at deltage, hvorfor det er vigtigt, at alle fakulteter er repræsenteret med en studerende for at sikre de forskelligheder, der kan være mellem fakulteternes studerende.

 

HUM: Det bør præciseres i arbejdsgruppens beskrivelse jf. kan/skal. Dette tages med til Styregruppeformanden for web.

 

Formulering/tekst til studerende omkring formål, trækkes ud af tidligere chatbesked i teamsgruppen og lægges en som et skriv under filer, således det er nemt for alle at finde.

 

Ad 2) Dialog omkring arbejdsgruppen formål

Arbejdsgruppens formål er at have fokus på mitsdu.dk og behov for information til indskrevne studerende. Det betyder, at arbejdsgruppemedlemmer har mulighed for at melde områder ind på mitsdu.dk, som gruppen bør arbejde med at videreudvikle/optimerer for at gøre det bedre for de studerende.

Fx karriererveje blev nævnt som et område.

 

Arbejdsgangen er, at arbejdsgruppen peger på et område, der bør arbejdes med, laver et skriv og plan for arbejdet, som herefter ryger i Kommunikationspartnerkredsen til beslutning, da de sidder med mandat til at stille ressourcer til rådighed for det arbejde, som skal udføres.

 

Ad 3) Proces for eksamenssiderne -

Det har været en tung og langvarig proces, som har kørt i flere tempi med forskellige ressourcer og undergrupper såsom skrivegruppen. Arbejdet bør ligge i arbejdsgruppen, som beslutter om der skal nedsættes underarbejdsgrupper, hvor det giver mening.

 

I Internationaliseringprojektet er der identificeret en indsats med at få rettet sprog på de engelske sider, hvilket kommer til at ramme ind i arbejdsgruppen. Tidshorisonten er dog ukendt p.t.

 

I arbejdet med indhold på mitsdu.dk er det vigtigt med inddragelse af fagligheden, således vi får kommunikeret det rigtige, på den rigtige modtagerorienteret måde, således indhold er korrekt, men samtidig skrevet så det er forståeligt for de studerende.

 

Kommentar fra Nat, om at det måske har været nødvendigt med den lange proces, da output er blevet rigtig godt. Gevinsten ved det lange hårde arbejde har lønnet sig i sidste ende og er ikke spildte kræfter. Det er måske vigtigt at tage det i små bider.

 

TEK - Supplerer med, at det samtidig er vigtigt med, hvem har mandat til hvad.

 

Hvilke dele af alt det andet, som er tilbage skal vi have fokus på?

Besøgsstatistikker viser at det peger mest i retning af karriereveje end studieliv. Diskuterer det med webgruppen, hvad kan et næste step være og en tidshorisont.

 

HUM peger ligeledes i retning af arbejdet med karriereveje.

 

Ad 4) Besvarelse af spørgsmål indsendt i chatten, udenfor arbejdsgruppens formål

Styregruppen for web ønsker en konsolidering af webområdet, hvor vi tidligere har haft 900+ redaktører, nu har vi godt 400. Det betyder et ønske om konsolidering på, hvert hovedområder, hvor der laves en samling af stærke webfagligheder. Det skal samtidig være klart og tydeligt, hvor man skal hente hjælp i sin organisation.

 

Hovedområderne er meget forskellige, hvorfor hvert hovedområde ikke kommer til at ligne hinanden i organiseringen. Næste webstyregruppemøde slut marts vil der være en status for hovedområderne i forhold til valg af organisering.

 

Arbejdsgruppen kan godt komme med forslag, som webgruppen kvalificerer om det er muligt på web, Partnerkredsen beslutter om det er noget vi skal gøre. P-kredsen allokerer årsværk til arbejdet. Indstilling til partnerkredsen, anvisning og hvornår mv.

 

Ad 5) AI-Projektet

Projektet ligger i SDU-IT, hvor der har været arbejdet med at træne AI, og virkeligheden er, at det ikke er lige til, men kan være svært også når content skiftet jævnligt. (Man skal passe på med, at der ikke afgives historiske og forkerte svar)

 

HUM projektet med AI er meldt ind til den administrative AI-Portefølje. De har valgt at afprøve det med økonomidata i stedet for uddannelse.

 

SDUK Web arbejder med google og html for at give en højere indeksering.

 

Ad 6) Bordet rundt

 

HUM - Ikke noget nyt, men kigger på vejledningsuniverset og pindene, strukturering - sender forbi gruppen. Kun omstrukturering gruppering af emner.

 

SDUU - Fokus på at dække webressourcer, to-do liste, kigge på organisering i globalmappen.  (Det bør være struktureret efter søjlerne, det er forvirrende for andre, der er kommet nogle henvendelser på det) bør ikke ligge i en bestemt enhed, men temaopbygning. Kurt tager fat i Karen.

 

TEK - Sker ikke det store, noget eksamensstatistik med en knap.

 

KUB - Der er krav om at offentliggøre eksamensstatistik, hvor SDU Analytics har lavet en webapp, som kan vise de forskellige ting. Under eksamen på studiesiderne står karakterstatistik. Det er dog uklart, hvordan opdateringskadancen er, som bør undersøges hos SDU Analytics.

 

NAT - Er først lige tiltrådt i arbejdsgruppen, så har ikke noget lige p.t.

 

Ad 7) Evt.

 

Opsummering

Præcisering/opstramning fra kan til skal, så det fremgår tydeligt, hvad SG intention er med at have studerende med.

Kurt kontakter Jacob Jensen, SDU Analytics for information om opdateringskadancen i forhold til karakterstatistik.

Opfordring til post i teamsgruppen, er der særligt indhold på mitsdu vi skal lyse på? (eks. som der blev nævnt på mødet, karriereveje.